Uråkning

Gnaget åker ur i år.

Då syftar jag inte bara på herrlaget i Allsvenskan, utan kan redogöra för ett mer generellt tillstånd i klubbens lag. Damlaget ligger sist i Damallsvenskan med 5 poäng upp till strecket med 4 matcher kvar. Det finns även ett lag som heter AIK DFF som huserar i damernas division 2 Östra Svealand och som består av unga damer och reserver. De har också 5 poäng upp till strecket.

Juniorlaget är nog klubbens flaggskepp. Dessa ungdomar har nämligen kravlat över sitt streck i Juniorallsvenskan. 1 poäng över strecket minsann med 3 matcher kvar, men då återstår matcher mot serieledarna och serietvåorna. På herrsidan finns inte något reservlag vad jag vet, däremot fungerar Väsby United som ett sånt, där för tillfället ratade AIK-spelare får speltid. Kanske inte så lyckat. Laget ligger sist i Superettan med 3 poäng upp till strecket.

I ljuset av detta kan A-lagets säsong ses som ganska lyckad! Laget ligger för tillfället på kvalplats i Allsvenskan med 1 poäng ned till närmast jagande lag. Men förlusten med 1-4 senast sved nog och i nästa match är tre nyckelspelare avstängda (Atta, Johansson och Bangura).

Men snart börjar hockeyn! Jag läser att det är 55 omgångar som ska spelas och Lasse Anrell tippar laget sist i Elitserien. Bortsett från att det inte kommer ske förrän 2011, verkar det finnas ett tydligt mönster som inbegriper fler sporter.

Gnaget åker ur i år.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *