Kommunikationsproblem

Fotbollskanalen.se 2009-05-23 kl. 14:50


oeninga


Det verkar inte bara vara knäna som är skadade i Trelleborg. Om det verkligen är så här de uttrycker sig, tror jag att kommunikationsproblemen och språkförbistringen är nog så allvarliga frågor att ta itu med. Men möjligtvis är det budbäraren som bör skjutas i det här fallet. Vad sysslar de med på Fotbollskanalen?

Korrekta ord är oeniga och Trelleborgs Allehanda. Vidare verkar det finnas en osäkerhet när det gäller ordföljd och meningsbyggnad. Normalt är det inte heller accepterat att utesluta ord, som i rubriken och i ingressens första mening.

“Lagets ordförande” är ett nytt påfund; vanligtvis talas det om “föreningens ordförande” eller “klubbens ordförande”. Och istället för den bestämda formen “läkaren Malmgren”  hade jag själv valt “läkare Malmgren” eller ännu hellre, att skriva ut hela namnet: “läkaren Peter Malmgren”.

För övrigt är det en väldigt rolig artikel, där alla inblandade kommer med egna teorier om orsaker till alla knäskador och avfärdar de andras.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *