Storstadsklubb

Jag läser att spelarna i Häcken tar pengar ur egen ficka för att åka på träningsläger och fastnar vid den här frågan till klubbens ordförande:

Tror du att det här hade vait möjligt i någon av storstadsklubbarna?
– Omöjligt att svara på. Men jag tycker inte att det är så konstigt. Jag tycker att man som spelare ska vara med och ta ansvar för verksamheten.

Jag funderar på vad som menas med ordet “storstadsklubbarna”. Det måste väl vara klubbarna i de stora städerna, medan de stora klubbarna i städerna borde vara “stadsstorklubbarna”? Så var det i alla fall 2005 när jag skrev min c-uppsats om sammansättningar i det svenska språket.

Eventuellt skulle man kunna argumentera för att sammansättningen här är “stor-stadsklubbarna” och skilja mellan små och stora stadsklubbar, men någon “stadsklubb” har jag aldrig hört talas om. En storstad är däremot ett vedertaget begrepp.

Häcken kommer från Göteborg. Det bor över en halv miljon människor i Göteborg som är landets näst största stad. En storstad, åtminstone för oss i Sverige. Men kanske har frågeställaren ett mer internationellt perspektiv och jämför med klubbar i London, Madrid, Paris och Rom.

En logisk brist ligger i att stadens storlek inte nödvändigtvis är direkt relaterad till klubbens ekonomi. Spelarna i den rika klubben från den mindre staden lär ha bättre möjligheter att åka på finläger än dem från den fattiga klubben från storstaden. Och ingenting säger att en större klubb har bättre ekonomi än en mindre.

Det jag tror att journalisten undrar är om det här hade “vait möjligt” i: Malmö FF, AIK, Hammarby, Djurgården eller IFK Göteborg. Möjligtvis GAIS och Örgryte. Men då får han väl säga det istället för att skapa ord som inte betyder det han menar.

Jaja. Det var bara en tanke. Eller två.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *